Aktuality

24.6.2019

V čísle 3 Československé psychologie, jež právě vychází,

najde čtenář zajímavé výzkumné studie, věnované (1) psychologickým faktorům souvisejícím s emigračními záměry slovenských vysokoškoláků, (2) emoční inteligenci a jejím souvislostem s machiavelismem a (3) hledání umělecké intence, a to prostřednictvím porovnání maleb a jejich zdrojových fotografií.

31.5.2019

Zveme Vás na Veletrh vědy!

Kdy: 6. - 8. 6. 2019
Kde: PVA EXPO PRAHA
Fantastické psychoúkoly a kde je najít? Přece ve stánku Psychologického ústavu AV ČR na Veletrhu vědy! Objevíte hranice své paměti, netušené schopnosti projít bludištěm před i za zrcadlem, postavíte a zbouráte několik věží podle podivných pravidel, anebo zkusíte vyprávět příběh podle obrázků, které znáte jen z reklamy na sušenku a zcela nepodložených drbů o psychologii.

29.4.2019

V aktuálním čísle Československé psychologie

jsou dvě výzkumné stati věnovány šikanování, a to v nápravném zařízení a na pracovišti. Třetí výzkumná studie je věnována vztahu mezi mírou prenatálního vystavení testosteronu a schopností empatizace u mladých Slováků.

16.4.2019

Seminář CEITEC MU a Psychologického ústavu AV ČR

Kdy: 18. dubna 2019 od 10:00
Kde: Masarykova univerzita, kampus Bohunice, CEITEC MU - budova A35, Kamenice 5, Brno (vstup z ulice Studentská), místnost 211

Více aktualit

Computerized Adaptive Testing optimized

The goal of the CATo Project is to create a user-friendly and understandable application for building and administration of adaptive tests. In the current stage of development the software is capable of working with dichotomously-scored items and it has one-, two-, and three-parameters IRT models implemented. It is planned to add a module for administration of tests with polytomous items.

The work on the CATo software started in the Institute of Psychology in 2005.

Current status: working on a multiplatform (Mac, Windows, Linux) computing library featuring binary models and polytomous GRM model. 


cato_small_bluelogoKey Features:

Item Banks

 • Content-balancing
 • Defining of items' characteristics and contents
 • Innovative items

Adaptive administration

 • Type of test-start
 • Type of choosing adequate items
 • Type of test-end (sufficient precision of estimation, screening, maximum test-length)

Results and outcomes

 • Comprehensive reports of the administration run (ordered set of items, answers, trait estimation a respective error)
 • MS Excel datafile format
 • Real data simmulations 

Hardware requirements:

 • 400 Mhz processor
 • 128 MB RAM
 • Microsoft Windows 9x/XP platform

 

Published papers and presentations:

Jelínek, M., Květon, P., Vobořil, D. (2011). Testování v psychologii: teorie odpovědi na položku a počítačové adaptivní testování [Testing in Psychology: Item Response Theory and Computerized Adaptive Testing]. Praha: Grada. [Information at Google Books]

Jelínek, M., Květon, P., Vobořil, D. (2011). Adaptivní administrace NEO PI-R: výhody a omezení [Adaptive administration of NEO PI-R: benefits and limitations]. Československá psychologie, 1 (55), 69-81.

Květon, P., Jelínek, M., Denglerová, D., Vobořil, D. (2008). Software pro adaptivní testování: CAT v praxi [Software for adaptive testing: CAT in action]. Československá psychologie, 2 (52), 145-154. [fulltext v PDF - article in Czech]

Software CATo - testování osobnostních charakteristik [Software CATo - testing personality characteristics]. Multimediální prezentace na konferenci Sociální procesy a osobnost, Telč 2007. [AVI video format - Czech]

Jelínek, M., Květon, P., Denglerová, D. (2006). Adaptivní testování - základní pojmy a principy [Adaptive testing - basic concepts and principles]. Československá psychologie, 2 (50), 163-173.